Lamine Parke Uygulama

Lamine Parke Uygulama |  alt tabakası boylamasına, orta tabakası parçalı enlemesine, üst tabaka tekrar boylamasına gelicek şekilde laminasyon edilmiş %100 doğal ağaç katmanlarından meydana gelmiş üst tabakası cilalı bir parkedir. Bu katmanların ters çalışma yönlerinde laminasyon edilmesi sayesinde çalışması durdurulmuş bir parke ortaya çıkmaktadır.

Neden Lamine Parke?

1- Masif parkede yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir.

2- Ortamdaki ısı ve nem değişiklikleri neticesinde, parkede şekil bozuklukları oluşmaz. Bu sayede parke aralarında açılmalar ve zeminden kopmalar meydana gelmez.

3- Yapıştırma ve yüzer sistem döşemeye elverişlidir.

4-İlk döşemede sistre ve cila gerektirmez. Sonrasında masif parkeler gibi aynı sayıda sistre cila yapılabilir.

5- Masif ve lamine parkelerde sistre yapılabilir bölüm, parkelerin birbirleriyle birleşmesini sağlayan, lamba sıvananın üstünde kalan yaklaşık 4mm’lik bölümdür. Bu bölüm, masif ve lamine parkelerde marka ve modele göre değişiklik göstersede hemen hemen aynıdır.

6- Lamine parke, bazı ağaç cinsleri haricinde(kayın ve kanada akçaağacı gibi) yerden ısıtmaya uygundur.Yerden ısıtmalı sistemlerde yüzey ısısı 24 dereceyi aşmamalıdır. Bunun üzerindeki ısılar, hem parkelerinizin hem evdeki diğer ahşap eşyalarınızın, hem de sizin sağlığınız için uygun değildir.
Döşeme Sistemleri
3 layer lamine parkeler yüzer sistem ve zemine yapıştırmaya uygun olarak üretilmiş parkelerdir. Bu döşeme sistemlerinden birine kullanıcı kendine en uygun sistemi seçerek karar verir.

Lamine Parke Uygulama

Zemine yapıştırma kullanıcıya ses konforu ve birde yerden yaklaşık %5’lik ısı tasarrufu sağlar. Yerden ısıtmada zemine yapışan parkeden ısı herhangi bir ısı kırılmasına uğramadan odanın içine transfer olur.

Yüzer Sistem Lamine Parke

Montaj hızı ve parke altına geliştirilmiş izolasyon şilteleri sayesinde alt kata giden sesi kesmen ve alttan gelebilecek nem, rutubet ve soğuğa karşı ekstra önlem alınabilmesini sağlamaktadır.

Ahşap Lamine Parke Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lamine parke döşendikten sonra en kısa zamanda ortam kullanılmaya başlanmalıdır.

Parke yaşayan bir malzemedir; dolayısıyla hava alması, rutubetten ve direkt güneş ışığından korunması gerekmektedir.

Lamine parkelerimiz doğal ve yaşayan malzemelerdir; bu sebeple içinde bulunduğu ortamın ısı ve rutubet koşullarından etkilenmektedir.
Parke döşenmiş olan mekândaki ısı değerinin 24 ºC’nin üzerinde olmaması ve ortamdaki nem oranının % 45-60 olması tavsiye edilir.

Parke döşenen mekânda çok sıcaktan kuru hava oluşursa bu durum insan sağlığına olduğu kadar doğal bir malzeme olan parkeye de zarar verecektir.

Bu nedenle kışın nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.

Parke uygulaması yapılan ve kullanılmayan mekânların mutlaka haftada en az iki kere yarım saat kadar havalandırılması ve pencerelerde panjur yoksa parkenin direkt güneş ışığına maruz kalmaması için pencerelerin ışığı engelleyici perde, kâğıt… vs bir malzeme ile kapatılması gereklidir.

Doğal bir malzeme olduğu için, çivili topuklu ayakkabı ile basılmaması önerilir.

Koltuk, gardırop, masa, büfe gibi ağır mobilyaların ayaklarında parkelerin çizilmemesi için mutlaka koruyucu keçe kullanılmalı ve ağır mobilyaların sürtünerek yerleri değiştirilmemelidir.Temizlik sırasında parkenin üzerindeki toz süpürüldükten sonra iyice sıkılmış nemli bir bez ile silinmelidir. Doğal olmayan temizlik malzemeleri, amonyak içeren solventler ve içinde metal parçacıklar bulunan temizlik bezleri kullanılmamalıdır.
Direkt olarak su ile temasta bulundurulmamalıdır. (çok ıslak bezle silinmemesi, üzerine su dökülmemesi…)

30,863 total views, 1 views today