Kaba Alçı

Kaba Alçı

Kaba Alçı | İnşaat sektöründe tercih edilen malzemelerin başında alçı gelmektedir. Ev ve işyerlerinin değişmeyen maddelerinden birisi olan alçı, doğadan elde edilen ve beyaz renkte olan, son derece şık bir görünümü ile bilinen bir malzemedir. Alçı, hemen hemen tüm yapılarda kullanılmaktadır. Kaba alçının birçok avantajı söz konusudur. Özellikle yeni biten inşaatlardan sonra, boyama işlemi öncesinde genellikle kaba alçı tercih edilmektedir. İnşaatın ardından duvarlardaki sıva üzerine direkt olarak boya sürmek pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü böyle bir işlem sonucunda, sıva üzerindeki delikler, pürüzler ve kabarıklıklar asla kapanmayacaktır. Bunda dolayı yüzeyi daha düzgün ve pürüzsüz bir hale getirmek gerekmektedir.

Kaba Alçı Malzemesi

Tamamen doğal malzemelerden oluşan alçı, tüm boyama işlemleri öncesinde gerek yüzeylere gerekse de duvarlara uygulanan bir maddedir. Kaba alçı, boyanın kendisini daha iyi göstermesi ve sağlıklı bir şekilde yüzeyin temizlenmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yeni biten inşaatlarda, tuğla duvarlar üzerine boyama yapılacağı zaman, öncelikle alçı ile bir astar atmak gerekmektedir. Çünkü tuğla üzerindeki harç, görüntü kirliliğine yol açabilmektedir. Çıplak tuğlanın üzerine alçı atmadan önce bir fırça yardımı ile bölgenin temizlenmesinde fayda vardır. Daha sonra ise alçıyı, ilgili yere uygulamak gerekmektedir. Uygulama aşamasında tercih edilen iki yöntem vardır. İlk yöntem herkesin bildiği ve artık bir klasik haline gelmiş olan, mala yardımı ile uygulanmaktadır. Bunu yapabilmek için geniş bir kap içerisine su ve alçı konularak karıştırılmaktadır. Sonrasında ise bu malzemeyi, duvara uygulamak gerekmektedir.

Kaba Alçı

Kaba alçı malzemesinin uygulama aşamasında tercih edilen bir diğer yöntem ise makinalı alçı yöntemidir. Bu sistem son yıllarda büyük bir rağbet görmektedir. Sessiz bir şekilde çalışarak, kimseyi rahatsız etmeyen bu makine içerisine alçı koymak lazımdır. Su ile alçıyı kendi kendine karıştıran alet, hortum kanalı ile de alçıyı duvara püskürtmektedir. Böylelikle alçı işlemi rahat bir biçimde ve kısa bir süre içerisinde bitmiş olmaktadır. Kaba alçı, her inşaat sonrasında ister çıplak olsun ister normal harç ile bezenmiş olsun, tüm yüzeylere uygulanması gereken bir malzemedir.

8,355 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir