GRANİT TAŞI

Granit sert taşlar içerisinde sayılan ve iri taneli olan bir taş türüdür. Yeryüzünde oldukça yaygın olarak bulunan granit taşı birçok alanda kullanıldığı için insanlar tarafından da bilinen bir taştır. Karışık bir desen yapısına sahip olan granit insanlar tarafından da beğenilen bir taş türüdür.

Granitin Renkleri ve Desenleri Nasıldır?

Granitin renkleri genelde açık renktir. Ancak bazı granitler içerisinde bazı minerallerin farklı oranlarda bulunmasından dolayı daha koyu da olabilme ihtimali vardır. Açık renk granitlerin yanında kırmızımsı, pembe ve grimsi renklerde de olabilmektedir. Granitler çoğunlukla açık renk olduğu için koyu renkleri de insanlar tarafından tercih edilmektedir. Desen olarak da granit taşı yer kabuğuna benzeyen karmaşık bir deseni mevcuttur. Birbirine benzese de bu desenler dikkatli bakıldığında her granitin farklı ve kendine özgü bir deseni olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Granitin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Granit taşı birçok alanda kullanılabilirliği ile bilinmektedir. Yollarda kilit taşı olarak, parke olarak ya da mutfak tezgahları olarak kullanılabilmektedir. Ağır darbelere karşı dirençli olması, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olması granitin kullanım alanlarını oldukça yükseltmektedir. Mutfak tezgâhı olarak kullanılması genelde yüksek ısılı tencerelerin rahat bir şekilde üzerine konması ve cilalandıktan sonra temizliği göstermesi nedeniyle olmaktadır. Granit taşının bunlardan başka kullanım alanları da bulunmaktadır. Büyük yapılarda daha fazla kullanım alanı bulan granit taşları parke olarak da kullanmaya itmektedir.

Granitin Konutlarda Kullanılır mı?

Granit taşı konutlarda son yıllarda özellikle konutlarda kullanılmaya başladı. Yer döşemesinden pencere kenarlarına ve mutfak tezgahlarına kadar bir çok yere girdi. Dayanıklı olması nedeniyle granit her bakımdan kolay cila alması daha parlak görünmesini de sağladığı için çokça tercih edilmektedir. Tüm bu mucizeler granit taşı ile gerçek olmaktadır.

 

Dünyanın yüzeyi altında değişime uğrayan ve magma tabakanın yüzyıllarca soğuyan tabakasına ait, iri ve taneli olarak ortaya çıkan taşa granit denmektedir. Granit doğal ve volkanik bir taş olarak bilinmektedir.

Nerelerde Bulunur?

Graniti çıkartmak için yeraltını açabilen özel makinelere ihtiyaç vardır. Bu ekipmanlar sayesinde yeraltında ocaklar açılır ve oradan granit çıkartılır. Granit çıkartan başlıca ülkeler; ABD, Çin, Kanada, Finlandiya, Norveç, Brezilya, Arjantin, Hindistan olarak sıralanabilir.

Dayanıklılığı Hangi Düzeydedir?

Granit, oldukça sert bir yapıya sahiptir. Kolay kolay kırılmayan ve dayanaklılığı fazla olan bir yapısı vardır.

Hangi Alanlarda Tercih Edilmekte?

ıGranit taş özellikle mutfak ve banyoda tercih edilen bir taştır. Bunun haricinde dış cephe alanlarında, sokaklarda, binalarda ve benzeri alanlarda sıkça kullanılır. Evlerde özellikle tercih edilen granitin tercih edilme sebebi tamamen doğal olmasıdır. İnsan sağlığına herhangi bir zarar olmadığı için ve dayanıklılığı yüksek olduğu için kullanım alanı oldukça yaygındır. Ayrıca su geçirgenliği acısından da avantajlı bir doğal taştır.

Nasıl Temizlenmektedir?

Granitin tercih edilmesinin bir diğer sebebi de temizliğinin oldukça kolay olmasıdır. Çünkü mermer gibi diğer dayanıklı taşlardan farkı leke tutmasının diğer taşlara göre daha zor olmasıdır. Graniti temizlemek için sabun ve su yeterlidir. Özel bir temizlik ürününe ihtiyaç duyulmamaktadır.

Renk Seçenekleri Nelerdir?

Doğadan direkt olarak çıkartılan ve daha sonra işlenerek birçok kullanım alanına uygun hale getirilen granit; doğadaki tüm renklerde olabilmektedir. Siyah, mavi, yeşil, kırmızı gibi hemen hemen her renkte çıkartılan granit taşı, aynı zamanda doku olarak da çok farklı özelliklere sahiptir.

Avantajları Nelerdir?

Granit kullanımı en başta bakteri barındırmaması bakımından fazlasıyla avantajlıdır. Kir veya leke tutmaması, doğal bir dokuya sahip olması, çizilme ve yanma gibi durumlardan etkilenmemesi, yüksek ısıdan ve soğuktan etkilenmemesi en önemli avantajlarındandır.

11,239 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir