Fayans Seramik

Fayans Seramik kategorisinde yer almakta olan ve seramiğin sadece birden fazla sayıda ısıl işlemden geçirilmesi sonucu ortaya çıkan halidir. Fayanslar günümüzde daha çok karo şeklinde satıldıklarından ve de tercih edildiklerinden dolayı bu şekilde de isimlendirilirler. Topraktan oluşan belirli bir karışımın preslenip uygun şeklin ve desenin verildikten sonra yüksek sıcaklıklarda bir çok kez işlem görmesinin ardından oluşan fayanslar günümüzde en çok ıslak zeminlerin yer yüzeylerinde ya da mutfak ve banyo gibi alanlarda duvarların dekorunda tercih edilirler. İnsanlar fayansları ilk olarak yaygınlaştıkları günden beri tercih etmektedirler. Düz bir duvarın olmasındansa bu şekilde daha şık bir görünüme sahip olurlar ve ayrıca fayanslar oldukça kolay temizlenmekte olan malzemelerdir. Duvarlara saçılan lekelerin temizliği geçmez iken fayans kaplı duvarlar kolayca temizlenebilmektedir.

Fayans Seramik

Fayans bazen halk arasında Fayans Seramik olarak da adlandırılır ancak bu isimlendirme şekli yanlıştır. Çünkü fayans ve seramik ayrı şeylerdir. Fayans seramiğin daha çok sayıda ısıl işlem görmüş hali olduğundan dolayı daha ince yapılı bir malzemedir. Bundan dolayı fayanslar daha çok ev içi dekorasyonda tercih edilir iken seramikler ise ev dışı dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Ayrıca seramikler dış duvarlar dışında evlerin yüzey zeminlerde kaplı halde olunur iken fayanslar ise duvarlarda kaplı olarak görülür. İşte bu yüzden bu iki ayrı malzemeyi karıştırmamak gerekmektedir.

Fayansların Genel Özellikleri Ve Metre Kare Cinsinden Fiyat Aralığı

Fayans seramiğe göre daha fazla bir işlemden geçmiştir. Bundan dolayı da zaten Fayans Seramik karşısında daha zarif bir görüntüdedir. Ayrıca fayans seramiklerin aksine daha düz bir şekilde olduğundan dolayı düz yüzeylerde sıkça rastlanılmaktadır. Ayrıca ev iç dekorasyon kapsamında mutfak banyo ve ıslak zeminlerde tercih edilen fayanslar renk ve tasarım bakımından bir çok farklı alternatife sahiptir. Yine de seramikler kadar fazla çeşidi yoktur.

Fayanslar insanların çokça tercih ettikleri bir döşeme malzemesi olduğundan dolayı ülkemiz piyasasında her bütçeye uygun ve her kalitede fayans bulunmaktadır. Metre kare fiyatı bakımından en az 20 TL olarak piyasada bulunan fayanslar maksimum olarak ise 200 TL lere kadar çıkabilmektedir.

3,963 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir