Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon Kullanım Alanları ve Tercih Sebepleri

İnsanlık tarihinde sahneye ilk çıkışı 4000 yıl önceye dayanan çelik, medeniyetin var olduğu her yerde karşımıza çıkmıştır. Ancak çeliği bir konstrüktif malzeme olarak kullanımı, Avrupa’da yaşanan endüstriyel gelişmenin en büyük destekçisi olduğu 19. ve 20. yüzyıla dayanır. Şekillendirme kolaylığı ve teknik özellikleri sayesinde çelik giderek daha fazla tercih edilmiş, otomasyondaki artış sayesinde işçilik maliyetleri de düşünce 21. yüzyılın en önemli inşaat malzemelerinden biri halini almıştır. Ayrıca günümüzdeki büyük yapılar için çoğu durumda kullanımı en mantıklı malzeme de çeliktir.

Çelik Konstrüksiyon Nerelerde Kullanılır?

Çelik konstrüksiyon, bir yapıdaki taşıyıcı sistemlerin çelikten üretilmesi anlamına gelir. Bu da özellikle deprem bölgelerinde ve hızlı üretim gerektiren bölgelerde tercih edilmektedir. %100 geri dönüştürülebilen çevreci bir malzeme olan çeliğin konstrüksiyonda kullanımı temel olarak şu şekilde gruplandırabiliriz:

  • Ağır Çelik Konstrüksiyon: “Yapısal çelik kullanılan sistem” de denir. Sıcak işlemle üretilen çelik elemanlar kullanılır. Bu nedenle de malzemelerin şekillendirmeleri sahada yapılmak zorundadır. Bu tip çelik konstrüksiyon en büyük projelerde tercih edilir.  Binaların dış kısımlarındaki geniş açıklıklar ancak bu yöntemle geçilebilir. (stadyumlar, hangarlar gibi)
  • Hafif Çelik Konstrüksiyon: Soğuk şekillendirme yapılır. Yani inşaat alanına hazır çelik parçalar getirilerek montaj yapılır. Bu sayede adeta bir fabrikasyon hızı ile taşıyıcı sistemi hazırlanan konut, kısa sürede oturulmaya hazır hale gelebilmektedir. Hafif çelik konstrüksiyon aynı zamanda mevcut bir binayı büyütmek veya dış kısma eklenti yapmak için de kullanılabilmektedir.
  • Kompozit Sistemler: Bu tip yapılarda çelik ve betonarme bir aradadır. Çeliğin sunduğu hız, çekme ve basınca bir arada dayanıklılık ve mukavemet, betonarmenin avantajları ile bir araya getirilir. Bu tip yapılar genellikle doğa koşullarının zorlu olduğu yerlerde karşımıza çıkar. Bir kısmı su içinde kalmak zorunda olan yapılar, dar alanda yüksek bina yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlar, köprü inşaatları gibi alanlar kompozit çelik konstrüksiyon örnekleridir.
  • Uzay Kafes-Mega Kolon Gibi Alternatif Uygulamalar: Ağır ve hafif çelik konstrüksiyonun bir arada kullanıldığı uzay kafes, en popüler ve en pahalı çelik konstrüksiyon tipidir. Mega kolon sistemi ise son zamanlarda karşımıza çıkan “burgu kule” gibi kendi ekseni etrafında dönebilen yapıların inşa edilmesini sağlayan sistemdir. Mega kolon sisteminde binanın merkezine çelik konstrüksiyon ile dev bir kolon oturtulur ve her kat bu kolonun etrafındaki bir modül olarak inşa edilir.
  • Güçlendirme-Renovasyon-Prefabrik-Giydirme Yapılar: Çelik konstrüksiyon, geri dönüşüm imkânı ve çevreci oluşuyla karşımıza tarihi yerlerde de çıkabilmektedir. Bir binanın aslına uygun biçimde restore edilebilmesi için çelik kullanımı en etkin alternatiftir. Çelik konstrüksiyonlu renovasyon, tarihsel değerin hiç etkilenmemesini sağlar. Zira çelik konstrüksiyon dilendiği takdirde hiçbir hasar bırakmadan sökülebilmektedir.

9,239 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir