Çelik Çatı Tipleri

Çelik Çatı Tipleri

Teknolojinin gelişmesi bizlere her geçen gün yepyeni çelik çatı modelleri ile karşılaşma imkanı sağlıyor. Çelik konstrüksiyon sayesinde çatılar bugüne kadar akıllara gelmeyen biçimlerde üretilebildiği gibi, geleneksel çatı tasarımlarında da çeliğin teknolojik avantajlarından yararlanmak mümkün. Dilerseniz, tüm yapılar için en akıllı ve çevreci seçenek olan çelik çatıların başlıca tiplerini gözden geçirelim:

Sundurma Çelik Çatılar: Genellikle ek binalarda, bekçi veya bahçıvan bölümlerinde, garajlarda kullanılan bu tip çelik çatılar, en düşük maliyeti sunmaktadır. Diğer adı “tek yüzeyli çelik çatı” olan bu sistem, doğru uygulandığında ev çatısı olarak da ekonomik ve kaliteli sonuçlar sağlayabilir.

Beşik Tipi Çelik Çatılar: Diktörgen planlı binalarda veya bina uzantılarında kullanılan bu çatı tipine “iki yönlü çelik çatı” da denir. Sistemin kurulumu için binanın ön ve arka duvarlarına “kalkan duvar” örülüp çatı bu duvarların üzerine oturtulduktan sonra, çatıyı oluşturan iki yüzey birer mahya ile birbirine bağlanır. Yüksek dayanıklılık sağlayan ve zor koşullara uygun bir çatı tipidir.

Kırma Çelik Çatılar: Günümüzde sıradışı tasarımlara izin verdiği için en sık kullanılan çelik çatı sistemi budur. Sektör içerisinde “çok yüzeyli çatı” olarak da bilinir. Çatının oturtulacağı tüm duvarlar eşit yükseklikte değilse, veya binanın planı girinti-çıkıntılar içeriyorsa, “birleşik kırma çatı” denen sistem uygulanır ve böylece hem yapısal hem de estetik açıdan bütünlük sağlanır.

Mansard Çelik Çatılar: Genellikle “samanlık çatısı” olarak karşımıza çıkan bu çelik çatı modeli, beşik ve kırma çatıların iki eğimde uygulanması ile oluşturulur. Çatı katı yapılması için en uygun sistem olduğundan, son yıllarda özellikle cam tavanlı çelik konstrüksiyon çatı modelleri ile fütüristik uygulamalar arayan tüketicilerin ilgisini çekmektedir.

Kule Tipi Çelik Çatılar: Yapıların küçük ölçekli veya dairesel çıkıntılarında kullanılan bu çatı tipi için dört taraflı yüzey oluşturularak tepe noktasında birleşim sağlanır. Villalarda ve lüks yapılarda sıklıkla kullanılır.

Fenerli Çelik Çatılar: Özellikle hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda kullanılan bir çelik çatı modelidir. Binanın iç bölümünün daha rahat aydınlatılmasını ve havalandırılmasını sağlar. Günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır.

Şet Çelik Çatılar: Eski yıllarda “fabrika çatısı” dendiğinde akıllara gelen çatı tipidir. Birbiriyle dik açı yapan yüzeylerden oluşur. Bu sayede güneş ışığının içeri girmesi ve daha ferah bir havalandırma sağlanır. Ancak gelişen teknoloji ile bu tip çatılar da giderek azalmaktadır.

Kombine Çelik Çatılar: Bu tip çelik çatılar, sundurma çatı ile aynı prensiptedir. Sundurma çatı yüzeylerinin kademeler halinde farklı açılarla uygulanmasıyla oluşan kombine çelik çatılar fabrika, sera, ahır gibi yapıların güneş ışığından en iyi biçimde yararlanmasını sağlarlar. Çatının çok yüksek olmasına gerek kalmadan verimlilik sağlayan dost bir teknolojidi

32,978 total views, 85 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir