Alçı Sıva

Alçı Sıva | Öncelik ile Alçı Sıva hakkında genel bilgiler vermeden önce alçı nedir bunun anlamını bilmek gerekmektedir. Kalsiyum sülfat hemihidrat bileşiği şeklinde olan ve de ıslatılıp kurutulduktan sonra sertleşerek çabuk bir şekilde donan beyaz renkli ince toz halindeki maddeye alçı denir. Alçı taşı denilmekte olan kalsiyum sülfat dihidratın 190 °C içinde öğütülüp içindeki suyun %75 i çıkıncaya kadar ısıtılması ile elde edilmektedir.

Alçı Sıva

Alçı karışımında yaklaşık olarak 100 gram alçıya 19 gram su katılmalıdır. Alçı içindeki suyun oranının fazla olması alçının gözenekli olmasına sebebiyet verir iken suyun oranının az olması ise alçıyı kırılgan yapar. Alçı içine donmayı geciktirici bir madde katıldığında da sıva meydana gelir. Bu şekilde alçı ve sıvanın ne olduğunu öğrendikten sonra bu karışım nasıl hazırlanır ve alçı çeşitleri nelerdir bunlara bir bakalım.

Öncelik ile alçı çeşitlerine bakacak olur isek karşımıza bir çok seçenek çıkmaktadır. Bunların birbirlerinde ayrılmasındaki temel farklılıkları kullanıldıkları duvar ya da beton yapısının farklı olmasıdır. Bundan dolayı da Alçı Sıva türleri farklı yapılarda işlem görmüşlerdir. Günümüzde en çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan alçı çeşitleri;

  • Duvar ya da betonlarda yüzey düzeltme olarak kullanılan saten perdah alçısı
  • Tuğla ve briketlerde kullanılan ses ve yalıtım özellikleri arttırılmış olan perlitli sıva alçısı
  • İç duvar ve tavanlarda makine ile uygulanan makinalı sıva alçısı
  • Çeşitli süslemeler için kullanılan kartonpiyer alçısı
  • Alçı plakaların duvarlara kaplama yapılmasında kullanılan alçıpan yapıştırıcı alçısıdır.

Alçı Sıva İşlemi Nasıl Yapılmaktadır

Duvarlara betonlara ve tuğlalara doğrudan uygulanabilen bir işlemdir. Öncelik ile sıvası yapılacak yüzeyin pürüzlülüğü kontrol edilir ve sıva kalınlığına karar verilir. Ardından düzgün aralıklar ile sıva bantları duvara yerleştirilir. Ardından hazırlanmış olan Alçı Sıva harcı bir kürek ya da mala yardımı ile duvara atılarak sürülür. Ardından tıpkı diğer anolarda yani sıva bantlarında yapıldığı gibi işlem bu şekilde devam eder. Alüminyum mastarlarda anolara bastırılmadan yerleştirilir. Ardından duvarda ya da betonda kalan harcın fazlası yine mala denilmekte olan alet ile alınır. Son olarak da yüzey mala ile perdahlanır.

718 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir